Ćwiczenia wytrzymałościowe
Wytrzymałość to zdolność sportowca do wytrzymywania zewnętrznych nacisków fizycznych w czasie lub do utrzymywania rywalizacji i koncentracji na treningu pod presją. Jest składnikiem wielu aspektów sportu; sporty wytrzymałościowe mają dobrze rozumiane i wyraźne znaczenie.
Sporty wytrzymałościowe to te, które polegają przede wszystkim na systemie aerobowym, który dostarcza energii do wykonywania czynności. System energii tlenowej, w przeciwieństwie do systemów beztlenowych, zarówno odmian mlekowych, jak i alaktycznych, będzie wytwarzać energię w trybie stałym, w którym energia może być wytwarzana w stosunkowo stałych ilościach przez długi czas. System beztlenowy czerpie zapasy glukozy z cukru, która jest magazynowana przez organizm zarówno w wątrobie, jak i mięśniach w postaci glikogenu. Glukoza zostanie wykorzystana przez organizm w procesie chemicznym, w którym poprzez wprowadzenie tlenu transportowanego przez erytrocyty, czerwone krwinki krwi, powstaje i spalane jest właściwe paliwo tlenowe, trójfosforan adenozyny (ATP). Czerwone krwinki usuwają również dwutlenek węglai inne odpady w produkcji i zużyciu ATP.
Im większa wydajność mechanizmów dostarczania i usuwania wspieranych przez krew i leżący u podstaw układ sercowo-naczyniowy , tym większa zdolność układu beztlenowego do wytwarzania energii, co jest inną definicją ludzkiej wytrzymałości. Każdy program sportowy lub treningowy, który służy zwiększeniu siły serca, wymagając od serca częstszego pompowania z upływem czasu, będzie miał tendencję do zwiększania objętości krwi, którą serce jest w stanie przepompować przez układ sercowo-naczyniowy . Zwiększenie objętości krwi spowoduje transport większych ilości glukozy i tlenu w celu produkcji energii, a także szybsze usuwanie odpadów.
Naukowcy zajmujący się sportem ogólnie zgadzają się, że sportowcy będą cieszyć się wymiernie zwiększoną wytrzymałością, jeśli bez wcześniejszego treningu aerobowego będą starali się osiągnąć poziom treningu cztery razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut na sesję treningową. Sprawność aerobowa wzrasta zarówno wraz z czasem trwania, jak i intensywnością treningu. Chociaż jest użyteczny tylko jako wskazówka, zakres aerobowy, czyli tętno, przy którym występują korzyści dla układu tlenowego i odpowiadająca mu wytrzymałość, jest ogólnie uważany za 60-85% maksymalnego tętna sportowca. W przeciwieństwie do innych mięśni układu mięśniowo-szkieletowego, mięsień sercowy nie ulega uszkodzeniom komórkowym, które wymaga naprawy przez organizm.
Wiele sportów aerobowych jest dobrze znanych ze swoich właściwości wzmacniających układ krążenia. Takimi dyscyplinami są biegi długodystansowe, narciarstwo biegowe, pływanie dystansowe, jazda na rowerze oraz formy dystansowe kajakarstwa i kajakarstwa. Połączenie ćwiczeń gimnastycznych, układów tanecznych i ćwiczeń skokowych spopularyzowanych w latach 70. wzięło nazwę „aerobik” od celu zajęć.
Sport nie musi być określoną aktywnością aerobową, aby zapewnić uczestnikowi korzyści aerobowe. Każda aktywność sportowa zmodyfikowana w celu wygenerowania wytrzymałości, która podnosi tętno i wymaga, aby organizm produkował energię aerobowo, przyniesie podobne wyniki. Przykładami są biegi interwałowe, przeprowadzane w celu skrócenia czasu odpoczynku pomiędzy każdą częścią pracy.